Raz dwa kredyt

Pomysły na kredyty i finanse bez wielkich obciążeń

Kiedy dotrze przelew i od czego to jest zależne?

Pytanie dotyczące tego, kiedy dotrze do nas przelew, zadawane jest bardzo często. Musimy być jednak świadomi, że jest to zależne jest od wielu, bardzo zróżnicowanych czynników. Jakie są to czynniki oraz na co musimy zwrócić uwagę, kiedy szukamy odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, kiedy dotrze przelew? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo w naszym poniższym artykule.

Przede wszystkim – rodzaj wykonywanego przelewu

W czasach, kiedy dostęp do internetu ma niemalże każdy, nie ma nic dziwnego w tym, że coraz częściej decydujemy się na płatności online. Nie powinien dziwić też fakt, że mamy bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o rodzaj przelewu, który chcemy wykonać. To pierwszy i zasadniczo najważniejszy czynnik, jeśli chodzi o określenie tego, kiedy dotrze przelew: rodzaj transakcji, którą wykonujemy. Nie jest to jednakże jedyny czynnik, który ma wpływ na czas otrzymania przez adresata przelewu. Co zatem będzie miało w tym aspekcie jeszcze znaczenie?

Czas wykonania przelewu – to także bardzo ważny czynnik

Kolejną kwestią, która wpływa na  to, kiedy dotrze przelew, jest związana z czasem jego wykonania. Ma ona znaczenie szczególnie w przypadku przelewów tradycyjnych pomiędzy różnymi bankami. Czas realizacji takiego przelewu, to z reguły jeden dzień roboczy. Zdarza się jednak, że jeśli zlecimy przelew tradycyjny rano, jeszcze przed pierwszą sesją wychodzącą danego banku, dotrze on do adresata jeszcze tego samego dnia. Nie jest to jednak pewne.

Czy przelewy przychodzą w weekend?

Innym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć, kiedy zastanawiamy się nad czasem realizacji przelewu, jest dzień tygodnia. Z reguły bowiem jest tak, że przelewy tradycyjne nie są realizowane w dni wolne od pracy, święta, a także weekendy. Wyjątek od tej reguły stanowią jedynie przelewy tradycyjne wykonywane w obrębie tego samego banku oraz – transakcje natychmiastowe.

Które przelewy mogą dotrzeć do nas od razu po zleceniu dyspozycji?

W przypadku przelewów natychmiastowych realizowanych w ramach sesji exspress elixsir, przelewów tradycyjnych w obrębie tego samego banku oraz przelewów na telefon BLIK, mamy pewność, że przelew dotrze do nas natychmiast po zleceniu jego dyspozycji. Nie ma znaczenia godzina czy dzień. Musimy jednak pamiętać, że przelewy natychmiastowe realizowane w ramach sesji exspress elixsir są dodatkowo płatne. Wysokość opłaty uzależniona jest m.in. od indywidualnej stawki, którą za taki przelew ustala bank. Przelewy BLIK oraz tradycyjne, wykonywane w obrębie tego samego banku, są bezpłatne.