PIT – wszystko, co musisz wiedzieć
Jakie zasady obowiązują podczas rozliczenia PIT? O czym trzeba pamiętać?
Roczne zeznania
Przedsiębiorca, który rozlicza podatek dochodowy na ogólnych zasadach, wypełnia deklarację PIT-36. Takie zeznanie posiada przychody opodatkowane stawkami 18% i 32% (jeśli przekroczony zostanie I próg podatkowy). W tym przypadku rozliczenia dokonuje się na jednym formularzu i dotyczą one dochodów z etatu, zlecenia, czy działalności. Jeśli łączy nas wspólność majątkowa i pozostajemy w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy – możemy rozliczyć się wraz z małżonkiem.
Ulgi podatkowe
Jeśli chodzi o rozliczanie na ogólnych zasadach, istnieje możliwość skorzystania z następujących ulg podatkowych;
– ulgi rehabilitacyjne,
– darowizny na rzecz krwiodawstwa, na cele pożytku publicznego lub kultu religijnego (nie powinny przekroczyć 6% dochodu),
– ulgi na dzieci,
– ulgi na internet (do 760 złotych),
– straty z lat ubiegłych,
– nowe technologie (najwyżej 50% wydatków).
Podatek liniowy
Jeśli przedsiębiorca rozlicza się za pomocą podatku liniowego, korzysta ze stałej stawki – 19%. Taki podatek nie zależy od osiąganych dochodów w danym roku podatkowym. Warto zauważyć, że nie zawsze istnieje możliwość takiej formy opodatkowania. Mogą z niej natomiast korzystać podatnicy, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i nieświadczący usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w ramach stosunku pracy.
Termin składania deklaracji
Termin składania deklaracji rocznej mija 30 kwietnia (podobnie jak w przypadku skali podatkowej). Opodatkowanie liniowe nie daje możliwości korzystania z ulg podatkowych i rozliczania wspólnego z małżonkiem. Dochody spoza działalności, np. uzyskane z pracy na etacie, należy rozliczyć na osobnym zeznaniu rocznym (PIT-37).
Reasumując, taki rodzaj opodatkowania nie umożliwia korzystania z ulg, z kwoty wolnej od podatku, ze wspólnego rozliczenia z żoną/mężem, odliczeń od dochodu darowizny i ulgi (m.in. na dzieci).
Rozliczenie PIT można złożyć w urzędzie skarbowym osobiście lub skorzystać w elektronicznej formy składania deklaracji (e-PIT). Nie każdy potrafi samodzielnie wypełnić deklarację lub ma wątpliwości. W tym przypadku najlepiej poprosić o radę specjalistę – księgową lub osobę zajmującą się sprawami podatkowymi. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie popełniliśmy żadnego błędu. Po rozliczeniu tego podatku zazwyczaj można uzyskać zwrot z nadpłaty podatku lub trzeba zwrócić urzędowi określoną kwotę. Elektroniczne składanie deklaracji cieszy się coraz większym uznaniem wśród podatników.