Raz dwa kredyt

Pomysły na kredyty i finanse bez wielkich obciążeń

Jak zbudować zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to kluczowy czynnik, który decyduje o tym, czy otrzymamy kredyt, czy nasz wniosek zostanie odrzucony przez bank. Jeżeli planujemy w przyszłości pożyczyć pieniądze od banku na przykład na budowę czy zakup domu, warto wcześniej zbudować odpowiednią zdolność kredytową. Od czego zacząć?

Udowodnij, że potrafisz zarządzać swoim budżetem

Instytucje bankowe ustalające naszą ocenę finansowej zdolności biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Oprócz dochodów, wieku, sytuacji rodzinnej, zajmowanego stanowiska w pracy, jest brana pod uwagę również nasza zdolność do zarządzania pieniędzmi. Im więcej oszczędności uda na się zgromadzić, tym bardziej wiarygodni będziemy dla banku. W ten sposób możemy udowodnić, że potrafimy odkładać pieniądze, także z pewnością będziemy dbać również o do, aby nie brakowało ich na spłatę comiesięcznych rat kredytowych.

Historia kredytowa

Banki podczas weryfikacji wniosku kredytowego bierze pod uwagę również historię kredytową. Warto dopilnować tego, aby nigdy nie trafić na listę dłużników, należy regularnie, terminowo opłacać rachunki i skrupulatnie wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań finansowych. Okazuje się, że brak historii kredytowej może działać na naszą niekorzyść. To, dlatego przed zaciągnięciem dużego kredytu, warto zdecydować się nawet na małe zakupy, ale w systemie ratalnym. W ten sposób budujemy historię kredytową i mamy dobry przykład na to, że jesteśmy w stanie spłacać kredyt w terminach.

Współkredytobiorcy

Budowanie zdolności i historii kredytowe to ważna sprawa, jednak nie zawsze nasze dochody będą wystarczające, aby zaciągnąć kredyt. W takiej sytuacji można zdecydować się na połączenie sił i zaciągnięcie kredytu z drugą osobą np. współmałżonkiem, rodzicami czy bratem. Dzięki temu nasza zdolność kredytowa z pewnością będzie lepsza, co więcej wpłynie to także na wysokość kredytu, jeśli zależy nam na pożyczeniu większej kwoty.

Pozbądź się niepotrzebnych obciążeń

Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że debet na rachunku osobistym czy karta kredytowa to produkty finansowe, które są brane pod uwagę podczas ustalania zdolności kredytowej. Jeżeli mamy wątpliwości co do tego, czy otrzymamy pozytywną odpowiedź na nasz wniosek, zrezygnujmy z tych rzeczy. Zamknięcie debetu i karty kredytowej może okazać się kluczowe i pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową.

Mimo, że w dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na wsparcie finansowe w formie kredytu, to warto dobrze przemyśleć taką decyzję. To bardzo duże obciążenie finansowe.