Raz dwa kredyt

Pomysły na kredyty i finanse bez wielkich obciążeń

W jakich przypadkach należy nam się zwrot pieniędzy?

Często zdarza się, że odprowadzamy do budżetu państwa więcej pieniędzy, niż jest to konieczne. Z reguły dzieje się tak wtedy, gdy płacimy wyższe zaliczki, niż wynikałoby to z naszego obowiązku. Na zwrot podatku możemy liczyć także wtedy, gdy zapłaciliśmy podatki nienależne- często wynika to z pomyłek oraz niewiedzy. Ponadto na zwroty podatków mogą liczyć osoby, które korzystają z ulg na dzieci. Wtedy to bezsprzecznie należy nam się zwrot pieniędzy.

Przypadki, które uniemożliwiają nam otrzymanie zwrotu

Sytuacji, przez które nie należy nam się zwrot pieniędzy z podatku jest kilka i zapoznanie się z nimi pozwoli na uniknięcie nieprzyjemności z tego wynikających. Nadpłata PIT nie należy się więc osobom, których nadpłata podatku wynosi 8,70 zł lub mniej. Te osoby nie uświadczą napływu tej kwoty na konto bankowe, jednak w przypadku, gdybyśmy mieli jakiekolwiek zaległości podatkowe- suma ta idzie w poczet tych własnie zaległości. Nic nie umknie uwadze fiskusa- nawet najmniejsza nieuregulowana przez podatnika kwota. W przypadku, kiedy to my zalegamy z podatkami- ewentualne nadwyżki idą właśnie na spłatę tych należności.

Niezapłacony mandat za szybką jazdę – czeka Cię konsekwencja

Co ciekawe i niektórych może zaskoczyć – nie dostaniemy zwrotu, jeśli mamy na swoim koncie niezapłacone mandaty! To samo tyczy się w przypadku jakichkolwiek zaniechań finansowych z naszej strony wobec państwa. Warto więc prześledzić swoją historię finansową i być przygotowanym na tego typu sytuacje. Ponadto, jeśli nadpłata nie przekracza dwukrotności kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, wówczas możemy ją odebrać tylko i wyłącznie w kasie.

Studenci a zwroty

Każda dorosła osoba, zatrudniona w roku podatkowym na umowę o dzieło, zlecenie lub umowę o pracę- dostaje od pracodawcy w terminie do końca lutego kolejnego roku: PIT-11, z którego to osoba do końca kwietnia powinna się rozliczyć, czyli złożyć odpowiednią deklarację podatkową. Jeśli jednak stypendium naukowe, socjalne lub doktoranckie w całości pokrywało Twoje zapotrzebowania-  nie musisz w ogóle składać zeznania podatkowego, bowiem te formy stypendialne są zwolnione od podatku. Aby dowiedzieć się więcej na temat kwoty zwrotów, można wejść na stronę Ministerstwa Finansów i znaleźć tam kalkulator PIT-11. Po dokładnym wypełnieniu formularza danymi z otrzymanych od pracodawców pitów, otrzymujemy informacje jakich sum pieniężnych ze zwrotów możemy oczekiwać. Im szybciej złożysz deklarację- tym szybciej możesz się spodziewać zwrotu. Warto również złożyć deklarację online- przyspiesza to zdecydowanie cały proces.