Raz dwa kredyt

Pomysły na kredyty i finanse bez wielkich obciążeń
O czym należy pamiętać w przypadku listu motywacyjnego?

O czym należy pamiętać w przypadku listu motywacyjnego?

Jeśli chodzi o to, czym jest list motywacyjny, to można powiedzieć, że rozbudowaniem życiorysu zawodowego. To właśnie za jego pomocą możesz przedstawić się od jak najlepszej strony pod kątem wymagań zawartych w ogłoszeniu o pracę, o którą zamierzasz się ubiegać. List motywacyjny nie może być długi, ale treściwy i jasno sprecyzowany. Rekruter czy pracodawca chce poznać konkretne informacje, dlaczego to właśnie z zatrudnienia ciebie będzie zadowolony. Wskazać trzeba wobec tego na korzyści, co działa jak marchewka na konia. Z samym CV trudno będzie nam wyróżnić się wśród licznych kandydatów, a konkurencja nierzadko jest naprawdę ogromna. 

Dobrze napisany list motywacyjny, czyli jaki? 

Za pomocą listu motywacyjnego masz zaprezentować swoje najlepsze strony, wykazać zainteresowanie pracą w danej firmie i konkretną posadą. Z treści zamieszczonej w liście ma jasno wynikać to, że posiadasz poszukiwane umiejętności do wypełnienia powierzonych obowiązków na stanowisku pracy, na które aplikujesz. Nie mogą być to wobec tego przypadkowe informacje ani skopiowana treść z gotowych szablonów. Warto napisać o swoim doświadczeniu,  o tym co robiłeś w poprzedniej firmie, nawet o zainteresowaniach. Ważne będzie jednak w tym wszystkim to, aby tworzyć list w oparciu o korzyści dla pracodawcy. Jaki miałoby sens pisanie o tym, że lubimy szydełkować, jeśli ubiegamy się o posadę informatyka? 

List motywacyjny powinien składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Już w pierwszych zdaniach trzeba wzbudzić zainteresowanie osoby przeglądającej dokument. Trzeba oczywiście napisać o tym, o jakie stanowiska pracy się ubiegamy, pokazać swoją znajomość firmy. W dalszej części powinniśmy wykazać, że nasza kandydatura jest atrakcyjna, spełniamy wymogi podane w ogłoszeniu o pracę albo zamierzamy zdobyć oczekiwane umiejętności, uzupełnić swoją wiedzę, podszkolić się. Istotne będzie to, aby pisać konkretnie, jasno, przekonująco, językiem korzyści. Zawsze trzeba pamiętać o zwrotach grzecznościowych, oddaniu listu motywacyjnego wolnego od jakichkolwiek błędów.

Jeśli pomimo naszego artykułu będziesz miał nadal problemy z utworzeniem własnej wersji – tutaj znajdziesz przykładowy list motywacyjny w poprawnej formie, stworzony przez specjalistów z portalu Kapitalni.org.