Raz dwa kredyt

Pomysły na kredyty i finanse bez wielkich obciążeń
Załatwianie spraw urzędowych przez Internet? Sprawdź, jak!

Załatwianie spraw urzędowych przez Internet? Sprawdź, jak!

Załatwianie spraw urzędowych nigdy nie było czymś przyjemnym, wiązało się z szeregiem formalności do załatwienia. Obecnie można mocno ułatwić sobie życie, zaoszczędzić sporo czasu i niepotrzebnych nerwów. Stało się to możliwe dzięki profilowi zaufanemu, czyli cyfrowemu podpisowi dla administracji publicznej. Mając założony taki profil, nie trzeba martwić się o to, że ktoś będzie próbował ukraść tożsamość lub wykraść poufne dane osobowe. Pora zastanowić się nad tym, jak założyć profil zaufany i co można dzięki niemu załatwić. 

Niezbędne informacje dotyczące profilu zaufanego 

Profil zaufany może być traktowany jak podpis kwalifikowany, a jego założenie nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Można to zrobić nawet przez stronę internetową banku, w którym posada się konto. Jako że odbywa się to przez Internet, nie trzeba wychodzić z domu. Posiadając profil zaufany, można uzyskać całodobowy i w pełni darmowy dostęp do urzędów, składać wnioski urzędowe online i sprawdzać ich status. Kolejną zaletą będzie uiszczanie opłat urzędowych. Po założeniu profilu zaufanego, trzeba go potwierdzić, składając wniosek w serwisie transakcyjnym. Jest to najszybsza metoda, wystarczy się zalogować na stronę elektronicznej bankowości, po czym przejść do zakładki dotyczącej e-Urzędu i Profilu Zaufanego. Co ważne, nie trzeba nawet osobiście aktywować profilu w stacjonarnym punkcie potwierdzającym. 

Inną możliwością jest założenie profilu zaufanego przez portal ePUAP.gov.pl. Koniecznością będzie zarejestrowanie się, wypełnienie swoimi danymi osobowymi formularza, po czym założenie konta. Kolejnym krokiem jest zalogowanie się do swojego nowo utworzonego konta w ePUAP (wejście do niego chroni login i hasło, wymagana jest także autoryzacja hasłem SMS przy każdym logowaniu) i złożenie wniosku o potwierdzenie profilu. Jeśli posiada się dowód elektroniczny i czytnik NFC, to profil zaufany można aktywować przez Internet. W przeciwnym razie niezbędna będzie wizyta w punkcie potwierdzającym. Warto pamiętać o tym, że ważność profilu zaufanego nie jest bezterminowa, ale wynosi trzy lata. Po upływie tego czasu konieczne będzie przedłużenie jego ważności o następne trzy lata.