Raz dwa kredyt

Pomysły na kredyty i finanse bez wielkich obciążeń
Sanatorium na NFZ – warunki wyjazdu w pigułce

Sanatorium na NFZ – warunki wyjazdu w pigułce

Każdy ubezpieczony, który potrzebuje podreperować swoje zdrowie, może starać się o wyjazd do sanatorium. Świeże powietrze, zabiegi i zmiana otoczenia mogą wpłynąć zbawiennie na stan ciała i umysłu. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby zyskać możliwość takiego wyjazdu.

Skierowanie od lekarza

Aby starać się o turnus, trzeba otrzymać skierowanie do sanatorium od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Dokument taki trafia drogą elektroniczną do oddziału wojewódzkiego NFZ. Biorąc pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz potrzeby jego organizmu, orzecznik podejmuje decyzję o przyznaniu bądź nie miejsca w sanatorium. Należy pamiętać, że pobyt w sanatorium NFZ pokrywa tylko po części. Darmowy wyjazd przysługuje jedynie dzieciom i młodzieży do 18 r.ż., osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz tym, których praca związana była z produkcją wyrobów z azbestem. W pozostałych przypadkach po stronie pacjenta leżą częściowe opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie, koszt dojazdu na miejsce czy pobyt opiekuna. Szczegółowe informacje o sanatorium NFZ znajdziesz pod linkiem https://kapitalni.org/pl/artykuly/kolejka-do-sanatorium.

Kolejka do sanatorium – ile trzeba czekać na wyjazd i jak długo trwa turnus

Oczekiwanie na decyzję NFZ trwa najwyżej miesiąc, jednak kolejka do sanatorium może być bardzo długa. Okres od decyzji do wyjazdu trwa niekiedy nawet dwa lata. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość. Po tym czasie czeka na pacjenta 21 dni odpoczynku, podczas których poddawany jest najróżniejszym zabiegom. Masaże, ćwiczenia, krioterapia, ultradźwięki – to tylko kilka z wielu dostępnych dla kuracjuszy form zadbania o organizm, dostępnych w placówkach uzdrowiskowych.

Jak często można jeździć do sanatorium na NFZ?

O kolejny wyjazd do sanatorium można zacząć ubiegać się po upływie minimum 12 miesięcy od zakończenia pobytu. Skorzystanie z wyjazdu jest jednak możliwe nie częściej niż raz na półtora roku. Jeżeli stan zdrowia tego wymaga, warto składać regularnie wnioski o kolejne wyjazdy, aby na bieżąco dbać o swoje ciało i wspomagać je dostępnymi metodami, by jak najdłużej zachować dobrą kondycję.